The African Movies Academy Awards [AMAA] Is Loading For The 20th Of April; View The List Of Nominees…

0
48

 

The African Movies Academy Awards

Come the 20th of April, 2013, all roads will lead to Bayelsa, Nigeria for the African Movies Academy Awards; the  highly recognized award for movie practitioners in Africa, the AMA Awards is in its 10th edition and as with good wine, it is getting better with age.

The nomination ceremony was held in a glamorous event in Malawi which was hosted by President Joyce Banda. The list of nominees are:

 

Prize For Best Short Film

1. Dead River – Tim Huebschle: Namibia

2. Elegy For A Revolutionary – Paul van Zyl: South Africa

3. Yellow Fever –  Ngendo Mukii: Kenya

4. Kwaku Ananse – Akosua Adoma Owusu: Ghana

5. Nhamo – Eunice Chiweshe Goldstein : Zimbabwe

6. Big Daddy – Chris Ihidero : Nigeria

7. Release – Sofia de Fay: South Africa

8. Burnt Forest – Zippy Kimundu : Kenya

 

 

Prize For Best Documentary

1. Fuelling Poverty : Nigeria

2. Gun To Tape : Kenya

3. Swimming The Zambezi : South Africa

4. Give Me Back My Home : Kenya

5. The African Cypher Fly On The Wall: South Africa

 

Prize For Best Diaspora Feature

 

1. Against The Grain : United States

2. Between Friends: Trinidad / Tobago

3. Stones In The Sun : Haiti / United States

 

Prize For Best Diaspora Documentary

 

1. Fan Do Brasil : Brazil / Guatamela

2. My Thiero Boys : United States

3. Red, White, Black And Blue : United States

 

Prize For Best Animation

 

1. Tageni’s Dol : Namibia

2. Adventure Of Zambezia : South Africa

3. Mission Impossible : Nigeria

4. Oba : Nigeria

5. Lion Of Judah : South Africa

 

Prize For Best Film By An African Abroad

 

1. Turning Point : United States / Nigeria

2. Assasins Practice : United Kingdom / Nigeria

3. Last Flight To Abuja: United Kingdom / Nigeria

4. Bianca : United States / Nigeria

5. Woolwich Boys : United Kingdom / Nigeria

 

Prize For Achievement In Production Design

 

1. Virgin Magarida

2. Elelwani

3. The Twin Sword

4. The Contract

5. Blood And Henna

6. Okoro The Prince

 

Prize For Achievement In Costume Design

 

1. Twin Sword

2. Elelwani

3. Virgin Magarida

4. Blood And Henna

5. The Meeting

6. Cobweb

 

Prize For Achievement In Makeup

 

1. The Meeting

2. Twin Sword

3. Elelwani

4. Ninah’s Dowry

5. Okoro The Prince

6. Uhlanga, The Mark

 

Prize For Achievement In Soundtrack

 

1. Journey To Self

2. Okoro The Prince

3. The Last Fishing Boat

4. Hoodrush

5. Nairobi Half Life

6. The Twin Sword

Prize For Achievement In Visual Effects

 

1. Okoro The Prince

2. The Twin Sword

3. Elelwani

4. Last Flight To Abuja

5. Uhlanga, The Mark

6. Awakening

 

Prize For Achievement In Sound

 

1. Last Flight To Abuja

2. Streets Of Calabar

3. Heroes And Zeroes

4. Zama Zama

5. Virgin Magarida

6. Nairobi Half Life

 

Prize For Achievement In Cinematography

 

1. Virgin Magarida

2. Nairobi Half Life

3. Uhlanga, The Mark

4. Swirl In Bamako

5. The Twin Sword

6. Elelwani

 

Prize For Achievement In Editing

 

1. Last Flight To Abuja

2. The Contract

3. Elelwani

4. Nairobi Half Life

5. Uhlanga The Mark

6. Hereos And Zereos

 

Prize For Achievement In Lighting

 

1. Zama Zama

2. The Flower Girl

3. Moi Zaphira

4. Elelwani

5. Uhlanga The Mark

 

 

Prize For Achievement In Screenplay

 

1. The Contract

2. Ninah’s Dowry

3. Hereos And Zereos

4. Alan Poza

5. Blood And Henna

6. Zama Zama

 

Prize For Best Nigerian Film

 

1. Blood And Henna

2. Heroes And Zeroes

3. The Meeting

4. Confusion Na Wa

5. The Twin Sword

6. Kokomma

7. Okoro The Prince

 

Prize For Best Film In An African Language

 

1. Moi Zaphira : Burkina Faso

2. Elelwani : South Africa

3. The Last Fishing Boat : Malawi

4. Nairobi Half Life : Kenya

5. Blood And Henna : Nigeria

6. Sherifa : Togo

7. Kokomma: Nigeria

 

Prize For Best Child Actor

 

1. Cobweb

2. The Ugandan

3. Imbabazi, The Pardon

4. Ninah’s Dowry

5. Swirl In Bamako

6. Salimatu Traore (moi Zaphira)

 

Prize For Best Promising Actor

 

1. Belinda Effah : Kokomma

2. Sumela Maculuva : Virgin Magarida

3. Joseph Wairimu : Nairobi Half Life

4. Shonelo Mbutho : Ulanga The Mark

5. Karoumwi Olakunle : The Twin Sword

 

Prize For Best Actor In A Supporting Role

 

1. Gabriel Afolayan : Hoodrush

2. Ali Nuhu : Blood And Henna

3. Olwenya Maina : Nairobi Half Life

4. Alfred Atungu : Twin Sword

5. Ikponmwosa Gold : Confusion Na Wa

 

Prize For Best Actress In A Supporting Role

 

1. Hermelinda Cimela : Virgin Magarida

2. Patience Ozokwo : Turning Point

3. Linda Ejiofor : The Meeting

4. Crista Eka : Ninah’s Dowry

5. Foluke Daramola : Cobweb

 

Prize For Best Actor In A Leading Role

 

1. Oc Ukeje : Alan Poza

2. Bimbo Manuel : Heroes And Zeroes

3. Lindani Nkosi : Zama Zama

4. Justus Esiri : Assasins Practice

5. Hlomla Dandala : The Contract

6. Femi Jacobs : The Meeting

7. Amurin Wumnembom : Ninah’s Dowry

 

Prize For Best Actress In A Leading Role

 

1. Yvonne Okoro : The Contract

2. Florence Masebe : Elelwani

3. Mariam Ouedraogo : Moi Zaphira

4. Rita Dominic : The Meeting

5. Mbutung Seikeh : Ninah’s Diary

6. Flora Suya : Last Fishing Boat

 

Prize For Best Director

 

1. Kenneth Gyang : Confusion Na Wah

2. Shemu Joyah : Last Fishing Boat

3. Shirley Frimpong Manso: The Contract

4. Niji Akanni : Heroes And Zeroes

5. David Kitounga : Nairobi Half Life

6. Ntshavheni Wa Luruli : Elelwani

 

 

Prize For Best Film

 

1. Nairobi Half Life : Kenya

2. Ninah’s Dowry : Cameroon

3. Last Fishing Boat : Malawi

4. Virgin Margarida : Mozambique

5. Elelwani : South Africa

6. Last Flight To Abuja : Nigeria

7. Confusion Na Wa : Nigeria

 

© 2013 – 2017, Jennifer Nkem-Eneanya. All rights reserved.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.